BEETHOVEN STOLTHED I TONER // Orkester MidtVest

  • Dato26. april 2026
  • Tidspunkt14:00
  • StedSkive Teater
  • Pris175,00 + gebyr

Tre koncerter. Ét stort jubilæum. Én af musikhistoriens største komponister.
Orkester MidtVest fejrer 50-års jubilæet for MGK MidtVest med en koncert, hvor Beethovens musik står som symbol på både kunstnerisk styrke og musikalsk stolthed.
I centrum står den monumentale Symfoni nr. 5 – et værk, der med sine ikoniske fire indledningstoner har sat et uudsletteligt aftryk på musikhistorien. Symfonien er et dramatisk og dybt menneskeligt værk om kamp, håb, triumf og opleves stadig i dag med samme intensitet og kraft som ved uropførelsen.
På programmet er også den lyriske Romance i F-dur for violin, en af Beethovens smukkeste arier samt den dramatiske og imponerende Egmont-ouverture.
En enestående mulighed for at opleve nogle af de mest ikoniske symfoniske værker samlet i én stærk koncertoplevelse!

Medvirkende:
Anne-Sofie Møller Olesen, sopran
Freja Bek, violin
Ole Faurschou, dirigent

FIND BILLETTER HER