Orkester MidtVest har ansat en ny orkesterchef, der med stor international erfaring og passion for klassisk musik skal stå i spidsen for orkestrets videre udvikling. Ana Feitosa tiltræder stillingen pr. 1. marts 2025 og får som en central opgave at styrke interessen for klassisk musik i det midt- og vestjyske.

Med afsæt i de klassiske MGK-elever, amatørmusikere, studerende og semiprofessionelle musikere skal hun arbejde for at gøre den symfoniske musik mere nærværende og tilgængelig for et bredere publikum. Hun vil desuden have et tæt samarbejde med Midtvestjysk Ungdomssymfoniorkester, der fungerer som spireorkester til Orkester MidtVest.

“Ana Feitosa kommer med en unik kombination af kunstnerisk vision, organisatorisk erfaring og et stærkt netværk. Vi er overbeviste om, at hun vil løfte Orkester MidtVest ind i en ny spændende fase, hvor vi både styrker den kunstneriske profil og udvider vores publikums rækkevidde. Med hendes erfaring og passion for talentudvikling får vi en stærk kapacitet til at bygge bro mellem unge talenter, musik- og kulturskolerne og den professionelle orkesterverden,” siger Jens Dammeyer Sørensen, formand for Orkester MidtVest.

Ana Feitosa har en international karriere bag sig som prisvindende kammermusiker og koncertmester i anerkendte orkestre i både Brasilien og Europa. Fra 2012 til 2022 var hun violinist i Ensemble MidtVest, hvor hun gennem et årti var en central del af det midt- og vestjyske musikmiljø. De seneste år har hun desuden stået i spidsen for en række kulturprojekter, herunder Skagen Kammermusikfestival, ensemblet Klassisk4 og DSQ Academy, som hun grundlagde i samarbejde med Den Danske Strygekvartet.

“Jeg ser Orkester MidtVest som en unik institution med stort potentiale og en vigtig rolle i regionens kulturliv. Min ambition er at styrke orkestrets kunstneriske profil, udvide vores publikum og skabe innovative projekter, der forbinder musikken med lokalsamfundet. Jeg brænder for at inspirere unge musikere og skabe stærkere forbindelser mellem de klassiske musikmiljøer og den professionelle orkesterverden. Sammen kan vi styrke interessen for klassisk musik i hele regionen,” siger Ana Feitosa, ny orkesterchef for Orkester MidtVest.

Med afsæt i musik- og kulturskolerne ønsker Orkester MidtVest at fremme interessen for klassisk symfonisk musik og skabe større opmærksomhed omkring de klassiske orkesterinstrumenter. Ana Feitosa vil spille en nøglerolle i denne udvikling og sikre, at endnu flere får mulighed for at opleve og deltage i det klassiske musikmiljø.